PORADY I CIEKAWOSTKI

Jak przygotować psa do pierwszej wizyty w salonie?

Pierwsza wizyta w salonie powinna odbyć się mniej więcej w wieku 4-5 miesięcy życia szczenięcia, ale już po wszystkich podstawowych szczepieniach weterynaryjnych. Ważne żeby zgłosić osobie strzygącej, że będzie miała do czynienia ze szczeniakiem, ponieważ z maluchami pracuje się zupełnie inaczej niż z dorosłym psem.

W moim salonie przede wszystkim kładę nacisk na dobro psa i jego komfort, dlatego przeważnie pierwszą wizytę rozbijam na dwie raty. Pierwsza część trwa 15-20 minut i polega na przyzwyczajeniu psa do salonu, maszynki, nożyczek i obcej osoby. Druga część wizyty (może się odbyć już następnego dnia) to pełny zabieg pielęgnacyjny z dalszymi elementami przyzwyczajającymi. Skąd wynika taki podział? Pies rasy małej spędza w salonie średnio od 1 do 2 h na pielęgnacjach. Dla szczeniąt, które są z natury ruchliwe i niechętnie zostają w jednym miejscu przez dłuższy czas, takie zabiegi są trudne do wytrzymania. Rozbicie wizyty ułatwia przyzwyczajenie się, nabranie zaufania i zrozumienie czego się oczekuje od szczeniaka, a także sprawia że zwierzak lepiej odnajduje się w tej sytuacji. Z mojego wieloletniego doświadczenia i obserwacji wynika, że tak przeprowadzona pierwsza wizyta warunkuje lepsze zachowanie w salonie u psów dorosłych- psy są spokojne, grzeczne, chętniej pozwalają zrobić koło siebie wszystkie niezbędne zabiegi.

Przygotowanie w domu jest równie ważnym elementem pierwszej wizyty. Przede wszystkim nie karmimy psa na 3-4 h przed wizytą, tak by chętniej przyjmował smakołyki od groomera. Kolejna sprawa to zmęczenie psa. Szczeniak powinien być dość mocno zmęczony dzięki czemu nie będzie mieć siły na szaleństwo czy szarpaninę, a to pozwoli na szybszy i mniej stresujący zabieg.

Czy wiesz, że…

  • Z wszystkich warzyw i owoców psom nie powinno się podawać- winogron, rodzynek, cebuli i czosnku.

  • Czekolada jest dla psa śmiertelna! Teobromina- substancja znajdująca się w czekoladzie nawet w niewielkich ilościach może doprowadzić do śmierci psiaka